Rekrutacja handlowców. Jak pozyskać pracowników?

Rekrutacja handlowców jest dużym wyzwaniem dla firmy, szczególnie jeśli specjalista ma mieć wysokie kompetencje. Przedsiębiorca musi zagwarantować odpowiednie warunki zatrudnienia, które zainteresują kandydata, ale jednocześnie powinien wiedzieć, jak pozyskać dobrego handlowca. Aby rekrutacja przebiegła w sposób profesjonalny i była efektywna, można też zlecić ją specjalistom.

Czym jest employer branding?

Handlowiec z dużym doświadczeniem, który może pochwalić się znakomitymi wynikami pracy, nie będzie chciał zatrudnić się w dowolnej firmie, która złożyła mu propozycję. Będzie się rozglądać za pracodawcami, którzy cieszą się poważaniem w branży. Działania mające na celu zbudowanie spójnego i pożądanego wizerunku firmy w oczach pracowników, kandydatów do zatrudnienia, jak i partnerów biznesowych określa się mianem employer brandingu. Podejmując inicjatywy mające na celu stworzenie silnej i atrakcyjnej marki, firma stanie się jednocześnie obiektem zainteresowania specjalistów szukających pracy. Miano pracodawcy z wyboru otrzymują takie organizacje, które uznawane są przez pracowników i kandydatów do zatrudnienia za godne uwagi miejsca do pracy.

Jak możesz kształtować taki wizerunek swojej firmy? Zarówno poprzez działania wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Jeśli chodzi o zadania inicjowane w przedsiębiorstwie, to ich celem jest podnoszenie zadowolenia zatrudnionych oraz zwiększanie zdolności firmy do zatrzymywania u siebie pracowników. Można to osiągać przez system motywacyjny, programy rozwojowe, wyjazdy integracyjne, elastyczne godziny pracy i nie tylko. Natomiast employer branding zewnętrzny polega przede wszystkim na dobrej komunikacji między pracodawcą a kandydatami na różne stanowiska. Do takich działań można zaliczyć m.in. udział w targach pracy, a także współpracę z biurami karier na uczelniach wyższych.

Określ swoje cele, w tym cel rekrutacji

Przed rozpoczęciem poszukiwań pracownika, powinieneś ustalić to, co chcesz osiągnąć, zatrudniając handlowca. Jakie cele ma on ci pomóc zrealizować? Czego od niego oczekujesz od początku współpracy? Inną strategię działania należy przyjąć, jeśli szukasz kogoś, kogo chcesz dopiero nauczyć zawodu, a odmienną, jeśli potrzebujesz handlowca, który będzie reprezentował firmę w kilku województwach.Zastosowany rodzaj rekrutacji zależy od tego, czy szukasz w danym momencie pracownika oraz od Twoich oczekiwań względem niego. Możesz prowadzić rekrutację:

 • Bierną – kiedy aktualnie nie masz wolnego stanowiska. Jeśli Twoja firma ma już ukształtowany pozytywny wizerunek, jest postrzegana jako pracodawca z wyboru, to zapewne będziesz otrzymywać dokumenty aplikacyjne mimo tego, że obecnie nikogo nie szukasz.
 • Aktywną bezpośrednią – kiedy Twoim celem jest dotarcie do szukających pracy. Wtedy możesz korzystać z ogłoszeń w mediach czy uczestniczyć w targach pracy.
 • Aktywną pośrednią – możesz zlecić poszukiwanie handlowca specjaliście, który znajdzie dla Ciebie kandydatów spełniających Twoje oczekiwania.

Stwórz opis stanowiska i wymaganych kompetencji

Ustal, kogo potrzebujesz i czego wymagasz od kandydata na handlowca, którego możesz zatrudnić. Określ, jakie masz oczekiwania, biorąc pod uwagę:

 • Edukację – czy chcesz, żeby handlowiec posiadał tytuł magistra kierunku związanego ze sprzedażą? A może planujesz zatrudnić osobę, która ma za sobą szkolenia i kursy z danego zakresu?
 • Osiągnięcia – sukcesy zawodowe świadczą, że masz do czynienia z doświadczonym specjalistą. Ustal, jak powinien on udokumentować to, co udało mu się dotąd osiągnąć?
 • Umiejętności – co potrafi kandydat? Nie chodzi wyłącznie o zdolności zawodowe, ale też inne kompetencje.
 • Uzdolnienia – kandydat na pracownika powinien m.in. posiadać zdolności interpersonalne, umieć rozwiązywać problemy, podejmować inicjatywy czy być samodzielny.

Stwórz również odpowiednią nazwę stanowiska, żeby zainteresowani od razu wiedzieli, kogo szukasz.

Przygotuj atrakcyjne ogłoszenie i benefity dla handlowców

Twoje ogłoszenie powinno się wyróżniać na tle innych ofert, aby poszukujący zatrudnienia zwrócili na nie uwagę. Co możesz zrobić, aby osiągnąć taki efekt? Zastanów się:

 • Czy propozycję kierujesz do kobiet czy mężczyzn?
 • W jakim wieku kandydatów poszukujesz?
 • Do jakiego pokolenia adresujesz ogłoszenie?

I dopasuj treść do grupy docelowej. Dzięki temu zwiększysz szanse na otrzymanie takich aplikacji, jakie Cię interesują.Ustal, jakie benefity możesz przyznać pracownikowi. Wysokie wynagrodzenie to nie wszystko. Doświadczeni handlowcy często mogą przebierać w ofertach, a zaproponowanie atrakcyjnych dodatków może spowodować, że dany specjalista zostanie Twoim pracownikiem. Zatrudnieni najbardziej doceniają:

 • prywatne ubezpieczenia zdrowotne,
 • polisy na życie,
 • karnety na siłownię,
 • zniżki pracownicze.

Rekrutację handlowców można zlecić specjalistom

Nie wiesz, jak dotrzeć do odpowiednich kandydatów na handlowców? Mogę przeprowadzić rekrutację od A do Z i znaleźć dla Twojej firmy specjalistów, którzy spełnią Twoje oczekiwania. Wiem, co ma największe znaczenie w procesie poszukiwania pracownika w zależności od tego, kogo szukasz. Skontaktuj się ze mną, a dowiesz się, jak przebiegałaby nasza współpraca i co mogę dla Ciebie zrobić. 

P.S. Spodobało Ci się? Bądźmy w kontakcie. Znajdź mnie na LinkedIn

Zobacz więcej

Dobry wizerunek który sprzedaje

Wizerunek który sprzedaje, czyli temat dzisiejszego odcinka jest dość enigmatyczny, no bo odcinek jest zatytułowany o tym, czego nie widać, a odgrywa istotną rolę w sprzedaży i w negocjacjach. I to jest odcinek, który jest zainspirowany rozmową z Ewą Brok, taką można powiedzieć wschodzącą gwiazdą LinkedIn’a. Ewa, jeżeli słuchasz tego odcinka, to serdecznie pozdrawiam i dzięki za inspirację do dzisiejszego odcinka. I ten odcinek chcę poświęcić takim wydawać by się mogło tematom, które z jednej strony są trywialne, a z drugiej strony są bardzo istotne, zwłaszcza w negocjacjach w świecie B2B, kiedy rozmawiacie z dużym klientem albo z osobami na wysokim szczeblu. Mianowicie porozmawiamy dzisiaj o kwestiach wizerunku i o kwestiach pewnych zasad takiego savoir vivre’u, etykiety, którymi warto się kierować podczas negocjacji. Omówimy kwestie stroju i tu nie będę mówił o tym, czy garnitur, czy nie garnitur. Raczej zwrócę uwagę na pewne drobiazgi, pewne detale, pewne szczegóły, co do których widzę, że bardzo wiele osób nie wie o nich, nie dba o nie, a warto, żeby o nie zadbała. I omówimy sobie kwestie, słuchajcie, w tym odcinku tak znamiennej rzeczy, jaką jest wymiana wizytówek. Co prawda w czasach pandemii, kiedy tych spotkań jest mniej, wizytówkami wymieniamy się rzadziej, jednocześnie wizytówka cały czas jest narzędziem, które jest czynne, bierze czynny udział w spotkaniach handlowych, no a poza tym, kiedy pandemia się skończy, to warto też wiedzieć o tym, jak tą wizytówką się posługiwać. 

Proces negocjacji drogą do sukcesu

      Kluczowe aspekty negocjacji Poprzedni wpis zakończył się tematem negocjacji. Reguła negocjacji mierz wysoko i zasadzie odrzucania pierwszej propozycji, oraz o trzech poziomach negocjacji, jakie wyróżniamy w procesie negocjacyjnym. Tak, żebyś pamiętał, proces stanowisk, potrzeb i wartości,...

Poznaliśmy się
skontaktuj się ze mną!