
Na czym polegają negocjacje?

Jak skutecznie zaplanować proces sprzedaży?
Ten wpis dotyczy tematu:

Techniki sprzedaży
Również online„Ludzie nienawidzą, gdy im się coś sprzedaje, ale uwielbiają kupować”
To jedno z najważniejsz...
Networking to w świecie relacji biznesowych niezwykle ważne pojęcie i niezwykle potrzebna umiejętność. Model VCP, którego autorem jest dr Iwan Misner – amerykański guru w obszarze networkingu, twórca i założyciel największej na świecie społeczności networkingowej – BNI, jest jednym z kluczowych i podstawowych narzędzi do sprawnego budowania sieci kontaktów zawodowych i przekładania tych kontaktów na kontrakty (jak mawia Artur Sójka). VCP czyli visibility, credibility, profitability to sposób na dbanie o swoją widoczność, wiarygodność i „opłacalność” relacji z Tobą.
Visibility to nic innego jak Twoja widoczność i podejmowania działań, które tę widoczność wzmocnią i sprawią, że Ty jako handlowiec, sprzedawca będziesz mógł dotrzeć do większej grupy potencjalnych odbiorców Twojego produktu lub usługi.
Jest masa działań, które możesz podejmować w ramach dbania o swoją widoczność. Zobacz kilka najprostszych i najbardziej sprawdzonych sposobów na zadbanie o Twoją widoczność:
Możliwości budowania sieci kontaktów jest bardzo wiele. Tu pojawiło się zaledwie kilka z nich. Wybierz tę, która wydaje Ci się najlepsza i zadbaj o to, żeby być bardziej widocznym.
Credibility to nic innego jak wiarygodność. Networking działa i jest skuteczny wtedy, kiedy Twoja sieć kontaktów ma poczucie, że jesteś dla nich wiarygodnym partnerem. Bez tego networking ograniczy się do tego, że będziesz wciąż na etapie jakim jest budowanie sieci kontaktów i tyle – zero monetyzacji tej sieci. A to błąd – networking realizujesz po to, żeby zamieniać potencjalnych klientów na realnych klientów, którym będziesz sprzedawać.
Dlatego jeśli zależy Ci, żeby mieć taką opcję i możliwość prowadzenia rozmów w celu przesłania oferty na Twoje produkty czy usługi potrzebujesz zadbać o swoją wiarygodność. Ta wiarygodność pomoże Ci również w uzyskiwaniu deklaracji wzajemnego poparcia. Mam na myśli to, że często ludzie sądzą, że networking polega na tym, że wystarczy, żebym ja polecił komuś jednego klienta i już – zaczną sypać się polecenia z drugiej strony.
Finalnie wiadomo, że to działa inaczej i cały networking jest nieco bardziej wymagający 😉 Jeśli chcesz być polecany innym ludziom musisz być w ich oczach wiarygodny. Dlatego popatrz na listę tego, co możesz robić, żeby uprawiając networking budować swoją wiarygodność:
Budowanie relacji w biznesie to coś znacznie więcej niż po prostu bycie „fajnym”, czy „miłym i sympatycznym”. Budowanie relacji w biznesie to generowanie wzrostów w różnych obszarach. Klient, który doświadczył takiego wzrostu będzie chciał z Tobą pracować, będzie gotowy Cię polecać, bo będzie wiedział, że jesteś godny polecenia (credibility) i że osoba/firma, której Cię poleci faktycznie na tym zyska (profitability).
Profitability to ostatni ważny element w sztuce jaką jest networking. Klient, który ma Cię polecić potrzebuje: wiedzieć o tym, że istniejesz, mieć poczucie, że jesteś wiarygodny i … mieć wiarę w to, że jakkolwiek zyska na współpracy z Tobą – to jest właśnie to profitability. Budowanie w głowie Twojej sieci kontaktów poczucie tego, że faktycznie zyskają na kontakcie z Tobą i na byciu w relacji z Tobą.
Networking, jak już to było kilka razy podkreślone, to sztuka efektywnego wykorzystywania zasobów, jakimi są kontakty biznesowe. Pokazywanie tego, że na kontakcie z Tobą można zyskać jest zdecydowanie częścią procesu jakim jest dobry networking. Dlatego chcąc budować swoje profitability rozważ komunikowanie swojej sieci kontaktów elementów z poniższej listy:
Networking to istotna część pracy dobrego handlowca. Relacje w biznesie są ważne i potrzebne. Potrafią stanowić istotną katapultę, trampolinę, która sprawia, że biznes wchodzi na zupełnie nowe tory. Dlatego tak ważną umiejętnością jest świadome zarządzanie relacjami i budowanie ich w taki sposób, żeby maksymalnie zwiększać szansę na ich monetyzacaję i możliwości sprzedaży.
Model VCP pozwala uporządkować i zaplanować poszczególne działania w taki sposób, żeby świadomie zarządzając relacjami móc prowadzić je w kierunku monetyzacji. W końcu w networkingu chodzi zarówno o to, żeby o Tobie wiedzieli, żeby Cię lubili, żeby wiedzieli, że jesteś wiarygodny i ostatecznie – żeby chcąc kupić produkt/usługę – zrobili to u Ciebie 🙂
Zadzwoń, napisz, umówmy się i porozmawiajmy o Twojej sprzedaży lub zapytaj o szkolenie,
o którym myślisz dla swojej firmy.
Po tej rozmowie, wymianie wiadomości sam ocenisz, na ile to, co, otrzymasz będzie przydatne w Twojej firmie i sprzedaży.
napisz@szymonlach.com
+48 510 986 592
Pamiętaj, że mogę być na spotkaniu – na pewno oddzwonię najszybciej jak mogę!