Strategia marketingowa w sprzedaży.

Artykuł

Strategia marketingowa w sprzedaży jest etapem w tworzeniu silnej marki. Jest to dokument będący przewodnikiem w dążeniu do rozwoju firmy, zdobywaniu klientów i wyznaczaniu celów działania. Strategia marketingowa jest planem, który powinno posiadać każde przedsiębiorstwo, niezależnie od swojej wielkości. Co dokładnie powinno się w niej znaleźć, jak ją stworzyć oraz jakie korzyści wynikają z posiadania strategii marketingowej?

Jakie korzyści daje posiadanie strategii marketingowej w sprzedaży?

W strategii marketingowej w sprzedaży zawierane są mocne i słabe strony przedsiębiorstwa, cele do osiągnięcia oraz sposób komunikacji z klientami. Dzięki temu można lepiej poznać własną markę oraz dowiedzieć się, do kogo ma ona docierać z produktami i usługami. W efekcie możliwe jest dobranie najskuteczniejszej formy komunikacji. Posiadanie strategii marketingowej to konkretne korzyści dla firmy:

 • Określenie grupy docelowej – wiedza ta determinuje sposób komunikacji i dobór najskuteczniejszych narzędzi marketingowych oraz pozwala spełnić oczekiwania klientów i zaspokoić ich potrzeby.
 • Analiza rynku i konkurencji – umożliwia wyróżnienie się w branży, poznanie słabych i mocnych stron konkurencyjnych firm oraz ich oferty.
 • Określenie celów marketingowych – dzięki temu możliwa jest późniejsza analiza efektywności tych działań.
 • Ustalenie kosztów działań marketingowych – pilnowanie budżetu pozwala uniknąć niepotrzebnego wydawania pieniędzy oraz inwestowania w nieefektywne narzędzia marketingowe.
 • Wzrost sprzedaży i znaczenia marki – dobrze przygotowana strategia marketingowa firmy przekłada się na wzrost sprzedaży, zwiększenie rozpoznawalności oraz zaistnienie marki na rynku.

Strategia marketingowa fundamentem kampanii reklamowych

Poprawnie skonstruowana strategia marketingowa w sprzedaży to oszczędność czasu i pieniędzy dzięki określeniu najbardziej efektywnych metod promocji. Jest to dokument, który powinien stanowić fundament wszelkich kampanii reklamowych, pomagający w komunikacji z klientami i kontrahentami. Określenie możliwości i zagrożeń pozwoli na rozwój marki, zwiększanie sprzedaży i zysków przedsiębiorstwa.

Jeśli szukasz najlepszych przykładów planów marketingowych oraz skutecznie wdrożonych strategii produktu, skontaktuj się ze mną i umów na konsultację. Podam Ci przykłady dobrze przygotowanych strategii marketingowych marek i pomogę stworzyć plan dla Twojego przedsiębiorstwa.

Jak stworzyć strategię marketingową w sprzedaży?

Tworzenie strategii marketingowej w sprzedaży rozpoczyna się od dokładnego zrozumienia i poznania swojego produktu oraz grupy docelowej. Produkt powinien odpowiadać na potrzeby odbiorców. Trzeba więc zadać sobie kilka pytań:

 • Jaki jest cel produktu?
 • Czy ma rozwiązywać jakiś problem, zaspokajać potrzebę?
 • Jak Twój produkt wyróżnia się na tle konkurencji?
 • Dlaczego jest lepszy od konkurencji?
 • Jakie problemy Twoich odbiorców zaspokaja produkt?

Poznanie potrzeb grupy docelowej oraz umiejętne dotarcie do niej z produktem przekłada się na sprzedaż. Trzeba jednak pamiętać, że segment odbiorców musi być na tyle duży, aby możliwa była realizacja celów marketingowych.

Tworzenie strategii marketingowej krok po kroku

Tworzenie strategii marketingowej można podzielić na kilka kluczowych etapów:

1. Określenie celów

Budowanie świadomości marki, zwiększenie konwersji, a może powiększenie bazy kontaktów? Dobrze określone cele marketingowe pomagają wybrać najskuteczniejsze działania. Warto zastosować w tym przypadku model SMART. Cele powinny więc być skonkretyzowane, mierzalne, osiągalne, istotne dla prowadzonego biznesu oraz określone w czasie. Cele mogą być ambitne, ale muszą być osiągalne!

2.  Określenie grupy docelowej

Przy określaniu grup docelowych przyda się metoda tworzenia „person”, czyli przykładowych klientów, których chcesz pozyskać oraz wolałbyś unikać.

3. Zbadanie aktualnej sytuacji firmy

Na tym etapie warto zrobić analizę SWOT, dzięki której ustalisz mocne oraz słabe strony przedsiębiorstwa, a także szanse i zagrożenia.

4. Badanie konkurencji

Analiza konkurencji przynosi bardzo wiele informacji dotyczących prowadzonych działań, jest również źródłem inspiracji. Zbadanie działań konkurencyjnych marek przynosi wiedzę odnośnie stosowanych narzędzi oraz ich skuteczności. Dzięki temu można wykorzystać skuteczne praktyki oraz uniknąć stosowania metod, które się nie sprawdzają.

5. Określenie budżetu

Ustalanie budżetu zakłada określenie zasobów czasowych, ludzkich oraz finansowych. Na podstawie tych danych można planować konkretne działania.

6. Przygotowanie planu działania

W tworzeniu planu działania i harmonogramów  strategii marketingowej w sprzedaży przydają się sprawdzone aplikacje ułatwiające pracę zespołu oraz komunikację, a potem mierzenie efektywności. Warto z nich korzystać, aby panować nad wszystkimi zadaniami składającymi się na plan działania.

7. Wybór odpowiednich narzędzi

W realizacji strategii marketingowej w spredaży wykorzystuje się wiele narzędzi, które usprawniają pracę oraz pozwalają monitorować efekty działań. Bardzo wiele aplikacji dostępnych jest bezpłatnie. Warto wybierać sprawdzone rozwiązania polecane przez specjalistów z branży.

8. Mierzenie efektów działań i modyfikacja strategii

Mierzenie efektów działań strategii marketingowej w sprzedaży jest niezbędne, jeśli chcesz się rozwijać. Analizowanie wyników pozwala znaleźć nieefektywne działania, a następnie wdrożyć lepsze metody i usprawnienia. Dzięki regularnemu mierzeniu efektów można na bieżąco modyfikować strategię, aby przynosiła zamierzone cele w określonym budżecie.

Jak mierzyć skuteczność strategii marketingowej w sprzedaży?

Mierzenie skuteczności strategii marketingowej w sprzedaży możliwe jest dzięki wskaźnikom marketingowym, które dostarczą wiedzy o tym, jak działają określone elementy strategii. Jest ich bardzo wiele i określane są jako KPI (kluczowe wskaźniki efektywności). Do najważniejszych zalicza się:

 • Współczynnik konwersji
 • Ruch na stronie internetowej
 • Proporcja ruchu na stronie do pozyskanych leadów
 • Proporcja leadów do klientów
 • Koszt pozyskania leada
 • Procent sprzedaży z kanału internetowego
 • Zasięg social mediów i zaangażowanie odbiorców
 • Efekty e-mail marketingu

Skontaktuj się ze mną, jeśli potrzebujesz strategii marketingowej dla swojej marki. Ustalimy najlepsze rozwiązania, dzięki którym Twoja firma będzie zarabiać.

Ten wpis dotyczy tematu:

Szkolenia zamknięte dla firm

Również online

Techniki sprzedaży, prospekting, negocjacje, prezentacje biznesowe, wywieranie wpływu, obsługa klienta – kompletna pro...

Skontaktuj się

Zadzwoń, napisz, umówmy się i porozmawiajmy o Twojej sprzedaży lub zapytaj o szkolenie,
o którym myślisz dla swojej firmy.

Po tej rozmowie, wymianie wiadomości sam ocenisz, na ile to, co, otrzymasz będzie przydatne w Twojej firmie i sprzedaży.

napisz@szymonlach.com
+48 510 986 592

Pamiętaj, że mogę być na spotkaniu – na pewno oddzwonię najszybciej jak mogę!