Jak budować pewność siebie i zaufanie

1 lutego 2019 to dzień, który na długo zostanie w mojej pamięci. A to wszystko dzięki Łodzi i Łodzianom. Tak, kiedy przemawiasz publiczność ma ogromne znacznie. Ich reakcje, ich odpowiedzi potrafią bardzo pomóc i dodać skrzydeł, pewności siebie w czasie pracy na scenie (tak, to jest praca). I tak właśnie było w Łodzi. Publiczność przykleiła mi dodatkowe skrzydła, dodała tej pewności od samego początku. I za to bardzo Wam dziękuję jeszcze raz!

Konferencja “Mistrzostwo sprzedaży”

Tego pamiętnego dnia podczas konferencji „Mistrzostwo sprzedaży” byłem jednym z kilku prelegentów. Obok mnie, na scenie, pojawiły się naprawdę mocne i znane nazwiska takie jak m.in. Adam Gnych, Jurek Zientkowski, czy Tomek Zieliński. Zwłaszcza ten pierwszy to mój trenerski wzór z młodości. Często patrzyłem na zdjęcia Adama w sieci i myślałem „Ja też tak chcę”. No i mam  A z Adamem jesteśmy dobrymi kolegami (trochę jak historia Michael’s Phelpsa i młodego Filipińczyka, który po latach pokonuje go na olimpiadzie – jak już porównywać to do najlepszych, prawda? ;)).

Jak budować pewność siebie?

Tego dnia mówiłem o pewności siebie. O tym, jak zdrowo budować ją w czasie rozmowy z klientem. Przygotowując się do tego wystąpienia przekopałem internet szukając informacji i definicji pewności siebie oraz listy elementów, które sprawią, że każdy i zawsze będzie odebrany jako pewny siebie. Efektem moich poszukiwań był wniosek, że taka lista nie istnieje. Znalazłem wiele opracowań mówiących np. o tym, że 83% osób stwierdza, że osoby szczupłe są bardziej pewne siebie niż osoby otyłe. Ale to nie 100%. Czyli nie działa zawsze i nie w każdym przypadku.

Te poszukiwania zakończone teoretycznym fiaskiem (nie znalazłem tego, czego szukałem) zaprowadziły mnie do dwóch innych, bardzo ważnych wniosków, którymi podzieliłem się z Łódzką publicznością:

  1. Nie każdy kto wygląda na pewnego siebie, jest pewnym siebie. Nie każdy, kto jest pewny siebie, wygląda w ten sposób (no bo jak wygląda człowiek pewny siebie? Ktoś zna definicję?)
  2. Pewność siebie ma dwa warianty: wewnętrzna i zewnętrzna

Wewnętrzna pewność siebie

Zacznę od tego drugiego wniosku. Wewnętrzna pewność siebie to zbiór wszystkiego tego, co myślisz, sądzisz i mówisz na swój temat. To sposób, w jaki celebrujesz swoje sukcesy i czy w ogóle potrafisz je dostrzec w swoim działaniu. To to, w jaki sposób podchodzisz do sytuacji, które kończą się inaczej niż zaplanowałeś (porażka, nowa szansa czy lekcja). To również to, w jaki sposób wchodzisz w relacje z innymi ludźmi, na ile jesteś świadomy tego, co robisz i kontrolujesz to.

Zewnętrzna pewność siebie

Zewnętrzna pewność siebie z kolei to wszystkie atrybuty (jak sama nazwa wskazuje) zewnętrzne – Twój wygląd, strój, fryzura, dłonie, paznokcie. To również sposób w jaki stoisz, jak się poruszasz, jak podajesz dłoń i również to, jak się wysławiasz. Problem z tym rodzajem pewności siebie bardzo mocno wiąże się z punktem 1, o którym pisałem wcześniej. Możesz wyglądać na pewnego siebie i wcale nie być taką osobą (inni będą tak o Tobie myśleć). Lub możesz być naprawdę pewną siebie osobą i w ogóle nie pokazywać tego przez to, jak wyglądasz, chodzisz itp.

W czasie wystąpienia w Łodzi mówiłem bardzo dużo o tych zewnętrznych atrybutach pewności siebie. Wbrew pozorom te są łatwiejsze do wprowadzenia. Mówiłem dużo o tym, jak ściskać dłoń, żeby budować wrażenie pewności siebie, jak się wysławiać (żeby unikać trybu przypuszczającego) i w jaki sposób działać, żeby tworzyć to wrażenie, poczucie, że jesteś osobą pewną siebie. Bo niesamowite jest to, że ta warstwa zewnętrzna to warstwa, w której w zasadzie ktoś (Twój rozmówca) nadaje Ci tę pewność siebie lub nie. W warstwie 1 zdecydowanie więcej zależy od Ciebie.

Zobacz zwiastun z wystąpienia na Konferencji “Mistrzostwo sprzedaży”

Mówiłem o wielu różnych rzeczach. Pokazywałem film z historią Paula Pots’a, uczestnika brytyjskiej edycji słynnego talent show, który podbił serca Brytyjczyków i wygrał. Powstał nawet o nim film. To niezwykła historia, która pokazuje, jak ważne w budowaniu pewności siebie są dobrze poukładane atrybuty z 1 punktu (ta wewnętrzna pewność siebie) i jak wiele zmienia się w punkcie 2, jeśli ten 1 nawala.

Mówiłem również o tym, jak ważne w kontekście budowania pewności siebie i zaufania są takie rzeczy jak uścisk dłoni i to, w jaki sposób się wypowiadasz. W pewnym momencie postanowiłem nawet się oświadczyć! Okazuje się, że taki element może również posłużyć do omówienia tematu budowania pewności siebie i zaufania 😉

Otrzymaj pełne nagranie z prelekcji o budowaniu pewności siebie

Zwiastun tego, co działo się w Łodzi jest na górze. Obejrzyj, zapraszam. I daj znać, czy chcesz otrzymać pełne nagranie całej prezentacji.  To godzina mowy o tym, jak budować tę pewność siebie z konkretnymi narzędziami, technikami i działaniami. W materiale znajdziesz rozwiązania, które są do zastosowania od razu po obejrzeniu tego filmu. To bowiem jedna z moich dewiz w pracy: dostarczać takie narzędzia, które da się zastosować jeszcze w trakcie lub zaraz po zakończeniu spotkania/szkolenia.

Przeczytałeś tekst do końca. To znaczy, że musiał Cię wciągnąć. Cieszę się i dziękuję. A chcąc więcej na temat pewności siebie napisz do mnie na adres napisz@szymonlach.com z informacją “pewność siebie” w temacie. Dam Ci znać co zrobić, żeby uzyskać nagranie 🙂

Pozdrawiam!
Dzięki, że jesteś!

P.S. W opisie na stronie bloga pisałem o tym, że najprzyjemniej jest, gdy dostajesz zewnętrzne dowody, potwierdzenia na to, że wykonałeś kawał dobrej roboty. Ja takie dostałem! Moje wystąpienie zostało ocenione jako 2 najlepsze ze wszystkich podczas tej konferencji! Z całego serca dziękuję za to zaszczytne 2 miejsce i gratuluję temu, który o przysłowiowe “milimetry” okazał się być lepszym! Dziękuję Łodzi i Łodzianom i z pewnością “do zobaczenia!” 🙂

Ten wpis dotyczy tematu:

szymon lach prowadzący mentoring sprzedażowy

Mentoring sprzedażowy

Również online

Maksimum mojej uwagi poświęconej Tobie. Praca jeden na jeden. Maksymalna efektywność. Wszystko dopasowane pod zbudowanie Tw...

Skontaktuj się

Zadzwoń, napisz, umówmy się i porozmawiajmy o Twojej sprzedaży lub zapytaj o szkolenie,
o którym myślisz dla swojej firmy.

Po tej rozmowie, wymianie wiadomości sam ocenisz, na ile to, co, otrzymasz będzie przydatne w Twojej firmie i sprzedaży.

napisz@szymonlach.com
+48 510 986 592

Pamiętaj, że mogę być na spotkaniu – na pewno oddzwonię najszybciej jak mogę!